Tadeusz Gajdzis


Tadeusz Gajdzis był wybitnym polskim inżynierem oraz pisarzem, którego życie i twórczość wpłynęły na wiele aspektów kultury i nauki w Polsce. Urodził się 28 października 1926 roku w Sokółce, a odszedł od nas 2 maja 2021 roku, zostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny.

Gajdzis aktywnie angażował się w tematykę społeczną oraz polityczną, a także wykazywał głębokie zainteresowanie historią, szczególnie w kontekście drugiej wojny światowej. Jego prace jako publicysta otwierały wiele ważnych dyskusji dotyczących zarówno przeszłości, jak i wyzwań współczesności.

Życiorys

Tadeusz Gajdzis przyszedł na świat w Sokółce w 1926 roku, w rodzinie zajmującej się rzemiosłem. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 roku, osiedlił się we Wrocławiu, gdzie z powodzeniem ukończył studia na wydziale budownictwa.

Jego kariera zawodowa rozpoczęła się od pracy jako inspektor nadzoru robót budowlanych, gdzie przez wiele lat pełnił swoje obowiązki zarówno we Wrocławiu, jak i w Białymstoku. Zajmował się tym od 1954 roku aż do 1998 roku, zdobywając w tym czasie cenne doświadczenie na rynku budowlanym.

Tadeusz Gajdzis był także autorem wielu publikacji dotyczących Sokólszczyzny, które przyczyniły się do popularyzacji tej mało znanej, ale wartościowej części Polski. Jego teksty stanowią cenne źródło informacji o regionalnej historii i kulturze.

Pod koniec swojego życia, artysta osiedlił się w Białymstoku, gdzie spędził ostatnie lata. Zmarł w dniu 2 maja 2021 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek zawodowy i literacki.

Publikacje

Oto wybrane publikacje Tadeusza Gajdzisa, które odzwierciedlają jego twórczość i różnorodność podejmowanych tematów:

  • „Ziemia zroszona łzami” (2000),
  • „Wolność krzyżami znaczona…” (2003),
  • „Sokólskie barwy” (2005),
  • „Koń sokólski” (2008),
  • „Mijają lata” (2013).

Przypisy

  1. Zmarł Tadeusz Gajdzis. Był autorem wielu książek o historii Sokółki. isokolka.eu. [dostęp 05.05.2021 r.]
  2. To już jego piąta książka o Sokółce. Pisał ją dwa lata. isokolka.eu. [dostęp 18.03.2017 r.]
  3. Za udokumentowanie dziejów Sokółki nie zabrali się historycy, tylko... budowlaniec. wspolczesna.pl. [dostęp 18.03.2017 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Ryszard Zajczyk | Henryk Lulewicz | Kazimierz Szebiotko | Bogusław Nowowiejski | Aleksandr Bogdanow

Oceń: Tadeusz Gajdzis

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24