Kazimierz Szebiotko, urodzony 14 listopada 1921 roku w Sokółce, a zmarły 19 listopada 2014 roku, był osobą o niezwykle bogatym dorobku naukowym. Jako profesor oraz doktor habilitowany nauk rolniczych, specjalizował się w technologii fermentacji oraz biosyntezie składników żywności. Jego praca miała duży wpływ na rozwój tej dziedziny w Polsce.
W latach 1984–1987 pełnił funkcję rektora Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie wprowadzał innowacyjne rozwiązania oraz rozwijał badania naukowe, co przyczyniło się do podniesienia poziomu kształcenia w tej instytucji.
Życiorys
Kazimierz Szebiotko zdobył swoje wykształcenie, kończąc gimnazjum w Sokółce, a następnie liceum w Grodnie w 1939 roku. W 1943 roku, z powodu niezgłoszenia się na roboty do Niemiec, został aresztowany i trafił do karnego obozu pracy, gdzie wykonywał różnorodne zadania w Królewcu i Bartoszycach.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Szebiotko osiedlił się w Poznaniu, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Ukończył studia w 1949 roku pod kierunkiem uznanego profesora Józefa Janickiego. W 1957 roku uzyskał stopień doktora, a w 1965 roku habilitował się, prezentując pracę na temat metod otrzymywania oraz trwałości niektórych koncentratów witaminy A w mieszankach paszowych i mineralnych.
W swojej karierze akademickiej Szebiotko pełnił rolę pierwszego dyrektora Instytutu Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego, znajdującego się na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W 1973 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziewięć lat później tytuł profesora zwyczajnego.
Jako mentor i opiekun naukowy, był promotorem 187 prac magisterskich, 14 prac doktorskich, a także sprawował funkcję opiekuna naukowego dla pięciu habilitantów. Kazimierz Szebiotko został pochowany na cmentarzu w Puszczykowie.
Odznaczenia
Kazimierz Szebiotko otrzymał liczne odznaczenia, które są świadectwem jego osiągnięć i wkładu w życie społeczne oraz edukacyjne. Jego nagrody można podzielić na kilka kluczowych kategorii, które ilustrują zarówno uznanie w sferze państwowej, jak i w/w obszarach.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Order Zasłużonego Nauczyciela PRL,
- Honorowa Odznaka Komitetu ds. Radia i Telewizji,
- Złoty Hipolit (2006).
Przypisy
- Kazimierz Szebiotko. nekrologi.net. [dostęp 18.03.2019 r.]
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: Instytut Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego – Historia. [dostęp 04.04.2015 r.]
- a b c Jacek Nowak, Maria Czarnecka, Jubileusz 90-lecia urodzin Profesora Kazimierza Szebiotko, w: Wieści Akademickie, nr 1-2/2012, wyd. AR Poznań, s. 6–7, ISSN 1429-3064.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Bogusław Nowowiejski | Aleksandr Bogdanow | Tadeusz Gajdzis | Ryszard Zajczyk | Henryk LulewiczOceń: Kazimierz Szebiotko