Donat Tylman był znaczącą postacią w polskiej medycynie, specjalizując się w ortopedii.
Urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Sokółce, a jego życie zakończyło się 5 maja 1998 roku w Warszawie.
Życiorys
Po ukończeniu liceum w Białymstoku w 1948 roku, Tylman przystąpił do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną w Warszawie. Niestety, jego pierwszy krok w stronę kariery medycznej zakończył się niepowodzeniem, co skłoniło go do rozpoczęcia edukacji w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej. Już w następnym roku ponownie spróbował swoich sił na egzaminach i tym razem udało mu się je zdać, co umożliwiło mu rozpoczęcie studiów na Wydziale Lekarskim. Podczas swojej edukacji skoncentrował się na zagadnieniach związanych z chorobami oraz urazami narządów ruchu. Wiedzę w tym zakresie rozwijał pod okiem prof. Adama Grucy, w Klinice Ortopedii.
Ukończone studia przyniosły mu dyplom w 1953 roku. Następnie, korzystając z stypendium naukowego, kontynuował swoją edukację w Klinice Ortopedii. W 1956 roku objął stanowisko asystenta u prof. Grucy. Po zdobyciu stopnia doktora medycyny w 1961 roku, pięć lat później został docentem. W 1973 roku Tylman został kierownikiem Instytutu Chirurgii Urazowej, Ortopedii i Neurochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej przy ul. Szaserów w Warszawie. Dwa lata później tytuł profesora nadzwyczajnego został mu nadany. W międzyczasie zarządzał również Kliniką Ortopedii oraz Kliniką Chirurgii Urazowej, a także Klinicznym Oddziałem Ortopedii Dzieci.
W 1982 roku został profesorem zwyczajnym. W 1993 roku Wojskowa Akademia Techniczna uhonorowała go tytułem doktora honoris causa. Jako aktywny członek, należał do Rady Krajowej PRON w 1983 roku. Ostatnie lata jego życia spędził w Warszawie, gdzie został pochowany na Powązkach Wojskowych (kwatera HII-6-21).
Dorobek naukowy
Donat Tylman, znany ze swojego wkładu w medycynę, opracował i wprowadził innowacyjne metody w zakresie ortopedii. Jego zaprojektowana proteza stawu biodrowego miała swoje pierwsze zastosowanie kliniczne dzięki współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Politechniką Częstochowską.
W obszarze leczenia złamań Tylman spowodował przełom dzięki wprowadzeniu metody czynnościowej do nieoperacyjnego leczenia przypadku zmiażdżeniowych złamań śródstawowych oraz złamań trzonów kości długich, wprowadzając nowatorskie podejście. Opracował również własną technikę operacyjną służącą do leczenia złamania szyjki kości udowej, która polega na zespoleniu oraz umieszczeniu przeszczepu kostnego w strategicznej lokalizacji, co jest szczególnie korzystne dla osób młodych, a także zapewnia stabilny zrost kości.
Literatura
- „Patomechanika bocznych skrzywień kręgosłupa”,
- „Traumatologia Narządu Ruchu” (2 tomy),
- „Chirurgia Ortopedyczna” (unowocześnił i uzupełnił III tom opracowania autorstwa Adama Grucy),
- „Chirurgia” (1979) pod redakcją prof. Zdzisława Łapińskiego, w której Donat Tylman opublikował rozdział „Chirurgia urazowa narządu ruchu”.
Członkostwo
Donat Tylman posiada szereg istotnych honorowych członkostw, które potwierdzają jego pozycję w dziedzinie medycyny. Jego zaangażowanie w aktywności związane z ortopedią i traumatologią jest szczególnie znaczące.
- prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego,
- członek honorowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego,
- członek korespondent Polskiej Akademii Nauk,
- członek Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk,
- członek Komitetu Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk,
- członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych przy Prezesie Rady Ministrów,
- członek SICOT (Société Internationale de Chirurgie Orthopédique et de Traumatologie),
- członek Międzynarodowego Towarzystwa Stanów Nagłych i Medycyny Katastrof.
Odznaczenia
Donat Tylman posiada liczne odznaczenia, które odzwierciedlają jego zasługi i osiągnięcia w różnych dziedzinach.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- pięciokrotna nagroda I stopnia Ministra Obrony Narodowej,
- Nagroda Ministra Zdrowia,
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Nagroda Naczelnej Organizacji Technicznej,
- Nagroda Polskiej Akademii Nauk,
- Wpis do Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich.
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
- Trybuna Robotnicza, nr 109 (12961), 10.05.1983 r., s. 6.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Gabriel (Giba) | Piotr Lebiedziński | Dariusz Sańko | Andrzej Konopka (prawnik)Oceń: Donat Tylman