W miniony poniedziałek w Sokółce odbył się seans filmu „Rzeczy niezbędne” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego FANTOM. Debiut reżyserski Kamili Tarabury wzbudził wśród widzów wiele emocji oraz skłonił do głębokiej refleksji na temat pamięci i traumy. Prelegentka Karolina Wierel z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiła kluczowe zagadnienia, poruszające psychologiczne aspekty obrazu. Na kolejny pokaz zaplanowany na 5 czerwca widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „Utrata równowagi”.
Film „Rzeczy niezbędne” opowiada o próbie odezwania się do przeszłości oraz zmaganiach z pamięcią, które mogą być trudne do wyrażenia. Karolina Wierel podkreśliła, że dzieło inspirowane reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej ponownie porusza istotne kwestie dotyczące przemocy i indywidualnej tożsamości. W kontekście filmu zwróciła również uwagę na mechanizmy psychologiczne, takie jak wyparcie czy przeniesienie, które są widoczne w zachowaniu bohaterek obrazu.
Uczestnicy seansu mieli okazję nie tylko obejrzeć film, ale także wziąć udział w dyskusji, która stwarzała przestrzeń do dzielenia się osobistymi przemyśleniami i emocjami związanymi z poruszaną tematyką. Organizatorzy dziękują wszystkim za obecność oraz zaangażowanie w rozmowę na temat filmowych narracji. Już wkrótce kolejna okazja do spotkania z kinem polskim podczas seansu filmu „Utrata równowagi”, który odbędzie się 5 czerwca.
Źródło: Sokólski Ośrodek Kultury
Oceń: DKF FANTOM: Seans filmu „Rzeczy niezbędne” z emocjonującą refleksją
Zobacz Także